English Utolsó frissítés: 2023-12-04
segítség keresés English

Frisítés dátuma: 2023-12-04

hun eng Utolsó frissítés: 2023-12-04 kapcsolat gyik Segíthetünk?
25 éves a LIFE program

Hírek

Elindult az európai hulladékcsökkentési hét!

Magyarországon fejenként évente 381 kg szemét megtermeléséért vagyunk felelősek. Elsősorban egyéni döntéseinken múlik, hogy minimális kényelmetlenséget, vagy előzetes tervezést vállalva, hogyan csökkentjük ezt a kb. napi egy kiló hulladékot.
 
Sokkoló adatok: az EU-ban évente még mindig közel átlag 492 kilogramm szemetet állítunk elő fejenként. Bár a magyar adat egy kicsit alacsonyabb (381 kg/fő/év), de még így is naponta több mint egy kiló szemét megtermeléséért vagyunk felelősek. A változást nem kívülről vagy felülről kell várnunk: az valójában rajtunk, mindennapos szokásainkon múlik – ahogy korábbi vendégünk, Jane Goodall is hangsúlyozta. Csökkentsétek velünk a szemetet az európai hulladékcsökkentési héten, és azon túl is, minden nap!

 

Kevesebb szemét, több újrafelhasználás: cél a körforgásos gazdaság

A fenti mennyiségek csak a kommunális szemetet jelölik. (Beleszámolják például a mindennapokban kidobott csomagolóanyagokat, élelmiszereket, a kerti hulladékot és a települési közintézmények szemetét is – az ipari és mezőgazdasági hulladékot viszont nem.) A magas számok ellenére jó látni, hogy a lakossági hulladék csökkent az utóbbi évtizedekben. Emellett az is nagyon fontos, hogyan végzi ez a sok szemét: a környezetnek a legrosszabb, ha csak simán hulladéklerakóba kerül. Ennél egy fokkal jobb, ha elégetik (és akár energiát is nyernek belőle – ennek a svédek nagymesterei), de még jobb a környezetünknek, ha valamilyen formában újrahasznosítjuk vagy komposztáljuk a hulladékot.

Az EU a körforgásos gazdaságra való átálláshoz szigorú célkitűzéseket határozott meg: 2025-re a települési hulladéknak legalább az 55 %‑át, 2035-re pedig a 65 százalékát kellene átlagosan újrahasznosítani az EU-ban, úgy, hogy legfeljebb 10 százaléka kerülhet csak hulladéklerakókba. Bár a trend már ebbe az irányba mutat, de a céltól azért még messze vagyunk: uniós szinten a szemét mintegy negyede, míg Magyarországon még mindig körülbelül a fele végzi feldolgozatlanul valamilyen lerakóban. Egyre nő a komposztált és újrahasznosított szemét aránya is. Míg 1995-ben az összes kommunális hulladéknak csupán a 17 százalékát komposztálták vagy hasznosították újra az EU-ban, addig ez az arány mára majdnem eléri az összes ilyen hulladék felét (46 százalék).

További információs és hulladékcsökkentési tippek az Európa Pont oldaláról: https://europapont.blog.hu/2020/11/22/eui_hulladekcsokkentesi_het?fbclid=IwAR1VPQ0IkUCYc2-S_HS5ABAgEkCVoWaz1bBgGKiUD1z1D7dv9-rHtD9RPZ4
 

Kapcsolódó tartalmak

Hírek a nagyvilágból2021.12.08.

Nemzetközi Földvédelmi Hálózat 3. globális kongresszusa és LIFE ELCN zárókonferencia 2021. december 8-10.

Hírek a nagyvilágból2017.08.02.

Nagy-Britanniában 2040-től megtiltják az új benzin- és dízelüzemű autók értékesítését

Hírek a nagyvilágból2018.05.03.

A dízelbotrány új szabályozást hozott a károsanyag-kibocsátásoknál