A kiemelt területhez tartozó projekttémák és a kapcsolódó tematikus prioritások főként a természettel és a biológiai sokféleség kérdésével kapcsolatos uniós szakpolitika és jogszabályok kidolgozásának és végrehajtásának elősegítésére törekszenek.
bővebben >>>
A kiemelt területhez tartozó projekttémák és a kapcsolódó tematikus prioritások főként a természettel és a biológiai sokféleség kérdésével kapcsolatos uniós szakpolitika és jogszabályok kidolgozásának és végrehajtásának elősegítésére törekszenek.
Teszik ezt többek között a biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2020-ig teljesítendő uniós stratégia (EU Biodiverzitás Stratégia 2020), valamint a 2009/147/EK európai parlamenti és tanácsi (madárvédelmi irányelv) és a 92/43/EGK tanácsi irányelv (élőhelyvédelmi irányelv) vonatkozásában, különösen koncepciók, bevált gyakorlatok és megoldások alkalmazása, kidolgozása, vizsgálata és demonstrációja révén. Az ehhez a kiemelt területhez tartozó projektek alkalmazhatják a már létező megközelítéseket, bevált gyakorlatokat és megoldásokat, vagy pedig új megközelítéseket, bevált gyakorlatokat és megoldásokat dolgozhatnak ki, tesztelhetnek és mutathatnak be.
A biológiai sokféleség tematikus prioritásába tartozó projektek tekintetében azonban általában a kísérleti és demonstrációs projektek kapnak elsőbbséget.
^ bezár A LIFE program fontos eszköze a madár- és az élőhelyvédelmi irányelvek végrehajtásának. A program korábban is már jelentős mértékben hozzájárult a Natura 2000 hálózat létrehozásához.
bővebben >>>
A LIFE program fontos eszköze a madár- és az élőhelyvédelmi irányelvek végrehajtásának. A program korábban is már jelentős mértékben hozzájárult a Natura 2000 hálózat létrehozásához.
A társjogalkotók kifejezték abbéli szándékukat, hogy a LIFE program továbbra is erre a stratégiai kérdésre összpontosítson elsősorban azért, mert az összes tagállam köteles biztosítani a közösségi jelentőségű élőhelyeinek és fajainak kedvező természetvédelmi helyzetét. A legtöbb esetben ezt az élőhelyek aktív kezelésével és összeköttetésével vagy az érintett fajok aktív természetvédelmi kezelésével és állományaik összeköttetésével lehet csak elérni. Ezért a LIFE Természet és biodiverzitás kiemelt területe a 2014-2020-as időszakban is a Natura 2000-re összpontosítja korlátozott pénzügyi forrásait, hogy biztosítsa a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégia 1. célkitűzésével kapcsolatos kötelezettségvállalások teljes mértékű teljesítését. Ugyanakkor a LIFE+ terén (2007-2013) szerzett pozitív tapasztalatok nyomán a LIFE 2014–2020 előmozdítja a biológiai sokféleséggel kapcsolatos projekteket, amelyek főként a biológiai sokféleséggel kapcsolatos aggályok kezelésének új módszereinek tesztelésére és igazolására törekszenek. A LIFE Természet és a LIFE biodiverzitás kiemelt terület kiegészíti egymást.
^ bezár A természetre vonatkozó tematikus prioritások
A biológiai sokféleségre vonatkozó tematikus prioritások
bővebben >>>
A természetre vonatkozó tematikus prioritások
A biológiai sokféleségre vonatkozó tematikus prioritások
A természetre vonatkozó tematikus prioritások: a 92/43/EGK (élőhelyvédelmi) és a 2009/147/EK (madárvédelmi) irányelv végrehajtására irányuló tevékenységek, különösen:
I. a közösségi jelentőségű élőhelyek és fajok, köztük a tengeri élőhelyek és fajok, valamint madárfajok természetvédelmi helyzetének javítását célzó tevékenységek;
II. a Natura 2000 hálózattal kapcsolatos biogeográfiai szemináriumok támogatására irányuló tevékenységek;
III. a priorizált intézkedési tervek végrehajtására irányuló integrált megközelítések.
A biológiai sokféleségre vonatkozó tematikus prioritások: a biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2020-ig teljesítendő uniós stratégia (EU Biodiverzitás Stratégia 2020) végrehajtására irányuló tevékenységek, különösen:
I. a 2. cél eléréséhez történő hozzájárulást célzó tevékenységek;
II. a 3., 4. és 5. cél eléréséhez történő hozzájárulást célzó tevékenységek.
Megj.: az EU Biodoverzitás Stratégia 2020 céljait magyar nyelven itt érheti el: http://www.biodiv.hu/convention/cbd_ec/magyar-eu-elnokseg-biodiverzitas/eu-2020-biodiverzitas-strategia
^ bezár A biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2020-ig teljesítendő uniós stratégia céljainak teljesítésére összpontosító projekttémák kapnak elsőbbséget.
bővebben >>>
A biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2020-ig teljesítendő uniós stratégia céljainak teljesítésére összpontosító projekttémák kapnak elsőbbséget.
A projekttémák az alábbiak:
- olyan projektek, amelyek célja a közösségi jelentőségű élőhelyek és fajok (köztük a madárfajok) természetvédelmi helyzetének javítása, az ezen élőhelyek vagy fajok számára javasolt vagy kijelölt Natura 2000 területek esetén.
- olyan projektek, amelyek célja a közösségi jelentőségű, Natura 2000 területeken lévő élőhelytípusok vagy fajok (köztük a madárfajok) természetvédelmi helyzetének javítása, amennyiben helyzetük nem „kedvező/biztonságos és nem romlik” vagy „ismeretlen”.
- olyan projektek, amelyek a tagállamok által frissített, priorizált intézkedési tervekben (PAF) előirányzott fellépések, vagy pedig a Natura 2000 hálózattal kapcsolatos biogeográfiai szemináriumok keretében meghatározott, javasolt vagy elfogadott konkrét fellépések közül egyet vagy többet végrehajtanak.
- olyan projektek, amelyek az élőhely- és madárvédelmi irányelv és a tengervédelmi stratégiáról szóló keretirányelv 1. mutatójában meghatározott, kapcsolódó rendelkezések végrehajtásának tengerekkel kapcsolatos részével foglalkoznak.
- olyan projektek, amelyek célja a közösségi jelentőségű élőhelytípusok és fajok (köztük a madárfajok) természetvédelmi helyzetének javítása, fellépéseik pedig megfelelnek az idevágó nemzeti vagy uniós szintű faj- vagy élőhelyvédelmi cselekvési tervekben meghatározott fellépéseknek.
- olyan projektek, amelyek – a Natura 2000 hálózat támogatása érdekében – az idegenhonos özönfajokra összpontosítanak, amennyiben ezek várhatóan lerontják a közösségi jelentőségű fajok (ideértve a madarakat is) vagy élőhelytípusok természetvédelmi helyzetét.
- olyan projektek, amelyek célja a biológiai sokféleséggel kapcsolatos stratégia 2. céljának végrehajtása, és amelyek az ökoszisztémák fenntartása és fejlesztése érdekében fellépéseiket és szolgáltatásaikat az állami vagy magánszektor tevékenységei közé integrálják, zöld és kék infrastruktúra létrehozása és a leromlott ökoszisztémák helyreállítása révén.
- olyan projektek, amelyek idegenhonos özönfajokra irányuló fellépéseket hajtanak végre. Ezek a projektek egy átfogó kereten belül három lépést hajtanak végre (megelőzés; korai észlelés és gyors reagálás; kiirtás/féken tartás), vagy ha az egyik lépést már megtették, a fellépésekre legalább egy mindhárom lépést összekapcsoló, tágabb keretrendszerben kell, hogy sor kerüljön. Ezeket úgy kell létrehozni, hogy javítsák a meglévő műszaki, adminisztratív vagy jogi keretrendszereket, vagy vezessenek be újakat a megfelelő szinten; céljuk pedig az idegenhonos özönfajok nagyobb mértékű uniós betelepítésének megelőzése kell, hogy legyen.
- olyan veszélyeztetett fajokra irányuló projektek, amelyek nem szerepelnek az élőhelyvédelmi irányelv mellékleteiben, de amelyek az Európai Vörös Listán vagy a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján a „veszélyeztetett” vagy rosszabb státusú fajok között szerepelnek.
- olyan kísérleti vagy demonstrációs projektek, amelyek az állami és a magánszektorban innovatív módon használják fel a közvetlen vagy közvetett finanszírozást (ideértve a köz–magán társulásokat, a fiskális eszközöket, a biológiai sokféleséget ellensúlyozó tényezőket stb.) a biológiai sokféleséggel kapcsolatos tevékenységekre.
- kísérleti vagy demonstrációs projektek, amelyek zöldinfrastruktúra-fellépéseket tesztelnek, majd azokat hajtják végre.
^ bezár
- LIFE Danube floodplains
- Pályázati azonosító: LIFE14 NAT/SK/001306
- Nyertes neve: kordinátor: Bratislavské regionálne ochranárske združenie - BROZ Regional Association for Nature Conservation and Sustainable Development (SK), tagok: VUVH(Výskumný ústav vodného hospodárstva / Water Research Institute), Slovakia NLC (Národné lesnícke centrum / National Forest Centre), Slovakia, Duna-Ipoly Nemzeti park Igazgatóság Hungary, VVB(Vodohospodárska výstavba, š.p./ Water management construction, state enterprise), Slovakia
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 5999420
- Megítélt támogatás összege (EUR): 3599651
- Projekt kezdete: 2015.08.01
- Projekt befejezése: 2022.01.31
- Projekthonlap: http://www.broz.sk/DunajskeLuhy
- PannonEagle Life
- Pályázati azonosító: LIFE15 NAT/HU/000902
- Nyertes neve: kordinátor: MME BirdLife Hungary, tagok: Česká společnost ornitologická, Czech Republic Ministerstvo životního prostředí (Ministry of the Environment of the Czech Republic), Czech Republic Institute for Nature Conservation of Vojvodina Province, Serbia Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság , Hungary BirdLife Österreich, Austria Raptor Protection of Slovakia, Slovakia Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Hungary Umweltverband WWF Österreich / WWF Austria, Austria Vychodoslovenska distribucna a.s., Slovakia Bird Protection and Study Society of Serbia (Društvo za zaštitu i proučavanje ptic abSrbije), Serbia
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 3583577
- Megítélt támogatás összege (EUR): 2682771
- Projekt kezdete: 2016.10.01
- Projekt befejezése: 2022.03.31
- Projekthonlap: http://imperialeagle.eu/
- LIFE Great Bustard
- Pályázati azonosító: LIFE15 NAT/AT/000834
- Nyertes neve: Kordinátor: Österreichische Gesellschaft Großtrappenschutz (AT)
- TAGOK: ELMŰ Hálózati Elosztó Korlátolt Felelősségű Társaság (ELMŰ Hálózati Kft.), Hungary Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Hungary Amt der Burgenländischen Landesregierung - Abteilung 5 - Anlagenrecht, Umweltschutz und Verkehr, Austria Netz Niederösterreich GmbH, Austria Netz Burgenland Strom GmbH, Austria Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Hungary Amt der Niederösterreichischen Landesregierung - Abteilung Naturschutz, Austria Hungarian Ornithological and Nature Conservation Society (BirdLife Hungary), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 8399265
- Megítélt támogatás összege (EUR): 5962905
- Projekt kezdete: 2016.07.11
- Projekt befejezése: 2023.12.31
- Projekthonlap: http://www.grosstrappe.at/en/projects/life-project-2016-2023.html
- LIFE4OakForests
- Pályázati azonosító: LIFE16 NAT/IT/000245
- Nyertes neve: Kordinátor: Ente di gestione per i Parchi e la Biodiversità-Romagna (IT)
- TAGOK: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Hungary Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Hungary Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Hungary WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvány, Hungary MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ÖKOLOGIAI KUTATÓKÖZPONT, Hungary Érmelléki Természetvédelmi és Turisztikai Közhasznú Egyesület, Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 7980586
- Megítélt támogatás összege (EUR): 5895289
- Projekt kezdete: 2017.07.01
- Projekt befejezése: 2026.12.31
- Projekthonlap: http://www.life4oakforests.eu/
- WISEDRAVALIFE
- Pályázati azonosító: LIFE17 NAT/HU/000577
- Nyertes neve: kordinátor: WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvány, partnerek: Hrvatske vode, Pravna osoba za upravljanje vodama (Croatian waters), Croatia Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (Danube Drava National Park Directorate), Hungary Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (South-Transdanubian Water Management Directorate), Hungary SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. (SEFAG Forest Management and Wood Industry Share Co.), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 1785392
- Megítélt támogatás összege (EUR): 1057071
- Projekt kezdete: 2018.07.01
- Projekt befejezése: 2023.06.30
- Projekthonlap: http://wwf.hu/wisedrava/
- LIFE Microtus II
- Pályázati azonosító: LIFE17 NAT/SK/000621
- Nyertes neve: Kordinátor: Regional Association for Nature Conservation and Sustainable Development, Szlovákia; partnerek: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (State Nature Conservancy of the Slovak Republic ), Slovakia Comenius University in Bratislava - Faculty of Natural Sciences, Slovakia Nationalparkgesellschaft Neusiedler See - Seewinkel, Austria Pisztráng Kör Waldorf Természetvédö és Természetjáró Egyesület / Trout Circle Association, Hungary Výskumný ústav vodného hospodárstva (Water Research Institute), Slovakia North-Transdanubian Water Directorate (Éduvizig), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 5586121
- Megítélt támogatás összege (EUR): 4189588
- Projekt kezdete: 2018.09.01
- Projekt befejezése: 2025.08.31.
- LIFE LIFE HUNVIPHAB
- Pályázati azonosító: LIFE18 NAT/HU/000799
- Nyertes neve: Kordinátor: Magyar Madártani és Természetvdelmi Egyesület (MME BirdLife Hungary); partnerek: FHNPD (Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság (Directorate of Fertő-Hanság National Park), Hungary KNPD (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága (Directorate of Kiskunság National Park) , Hungary DINPD (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság ((Duna-Ipoly National Park Directorate)), Hungary FÁNK (Fővárosi Állat- és Növénykert (Budapest Zoo and Botanical Garden)), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 4162182
- Megítélt támogatás összege (EUR): 3121630
- Projekt kezdete: 2019.08.01
- Projekt befejezése: 2025.03.31.
„Best of the Best” LIFE címet elnyert projektek
„Best” LIFE címet elnyert projektek
bővebben >>>
- LIFE Danube floodplains
- Pályázati azonosító: LIFE14 NAT/SK/001306
- Nyertes neve: kordinátor: Bratislavské regionálne ochranárske združenie - BROZ Regional Association for Nature Conservation and Sustainable Development (SK), tagok: VUVH(Výskumný ústav vodného hospodárstva / Water Research Institute), Slovakia NLC (Národné lesnícke centrum / National Forest Centre), Slovakia, Duna-Ipoly Nemzeti park Igazgatóság Hungary, VVB(Vodohospodárska výstavba, š.p./ Water management construction, state enterprise), Slovakia
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 5999420
- Megítélt támogatás összege (EUR): 3599651
- Projekt kezdete: 2015.08.01
- Projekt befejezése: 2022.01.31
- Projekthonlap: http://www.broz.sk/DunajskeLuhy
- PannonEagle Life
- Pályázati azonosító: LIFE15 NAT/HU/000902
- Nyertes neve: kordinátor: MME BirdLife Hungary, tagok: Česká společnost ornitologická, Czech Republic Ministerstvo životního prostředí (Ministry of the Environment of the Czech Republic), Czech Republic Institute for Nature Conservation of Vojvodina Province, Serbia Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság , Hungary BirdLife Österreich, Austria Raptor Protection of Slovakia, Slovakia Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Hungary Umweltverband WWF Österreich / WWF Austria, Austria Vychodoslovenska distribucna a.s., Slovakia Bird Protection and Study Society of Serbia (Društvo za zaštitu i proučavanje ptic abSrbije), Serbia
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 3583577
- Megítélt támogatás összege (EUR): 2682771
- Projekt kezdete: 2016.10.01
- Projekt befejezése: 2022.03.31
- Projekthonlap: http://imperialeagle.eu/
- LIFE Great Bustard
- Pályázati azonosító: LIFE15 NAT/AT/000834
- Nyertes neve: Kordinátor: Österreichische Gesellschaft Großtrappenschutz (AT)
- TAGOK: ELMŰ Hálózati Elosztó Korlátolt Felelősségű Társaság (ELMŰ Hálózati Kft.), Hungary Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Hungary Amt der Burgenländischen Landesregierung - Abteilung 5 - Anlagenrecht, Umweltschutz und Verkehr, Austria Netz Niederösterreich GmbH, Austria Netz Burgenland Strom GmbH, Austria Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Hungary Amt der Niederösterreichischen Landesregierung - Abteilung Naturschutz, Austria Hungarian Ornithological and Nature Conservation Society (BirdLife Hungary), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 8399265
- Megítélt támogatás összege (EUR): 5962905
- Projekt kezdete: 2016.07.11
- Projekt befejezése: 2023.12.31
- Projekthonlap: http://www.grosstrappe.at/en/projects/life-project-2016-2023.html
- LIFE4OakForests
- Pályázati azonosító: LIFE16 NAT/IT/000245
- Nyertes neve: Kordinátor: Ente di gestione per i Parchi e la Biodiversità-Romagna (IT)
- TAGOK: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Hungary Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Hungary Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Hungary WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvány, Hungary MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA ÖKOLOGIAI KUTATÓKÖZPONT, Hungary Érmelléki Természetvédelmi és Turisztikai Közhasznú Egyesület, Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 7980586
- Megítélt támogatás összege (EUR): 5895289
- Projekt kezdete: 2017.07.01
- Projekt befejezése: 2026.12.31
- Projekthonlap: http://www.life4oakforests.eu/
- WISEDRAVALIFE
- Pályázati azonosító: LIFE17 NAT/HU/000577
- Nyertes neve: kordinátor: WWF Világ Természeti Alap Magyarország Alapítvány, partnerek: Hrvatske vode, Pravna osoba za upravljanje vodama (Croatian waters), Croatia Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (Danube Drava National Park Directorate), Hungary Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (South-Transdanubian Water Management Directorate), Hungary SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt. (SEFAG Forest Management and Wood Industry Share Co.), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 1785392
- Megítélt támogatás összege (EUR): 1057071
- Projekt kezdete: 2018.07.01
- Projekt befejezése: 2023.06.30
- Projekthonlap: http://wwf.hu/wisedrava/
- LIFE Microtus II
- Pályázati azonosító: LIFE17 NAT/SK/000621
- Nyertes neve: Kordinátor: Regional Association for Nature Conservation and Sustainable Development, Szlovákia; partnerek: Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (State Nature Conservancy of the Slovak Republic ), Slovakia Comenius University in Bratislava - Faculty of Natural Sciences, Slovakia Nationalparkgesellschaft Neusiedler See - Seewinkel, Austria Pisztráng Kör Waldorf Természetvédö és Természetjáró Egyesület / Trout Circle Association, Hungary Výskumný ústav vodného hospodárstva (Water Research Institute), Slovakia North-Transdanubian Water Directorate (Éduvizig), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 5586121
- Megítélt támogatás összege (EUR): 4189588
- Projekt kezdete: 2018.09.01
- Projekt befejezése: 2025.08.31.
- LIFE LIFE HUNVIPHAB
- Pályázati azonosító: LIFE18 NAT/HU/000799
- Nyertes neve: Kordinátor: Magyar Madártani és Természetvdelmi Egyesület (MME BirdLife Hungary); partnerek: FHNPD (Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság (Directorate of Fertő-Hanság National Park), Hungary KNPD (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága (Directorate of Kiskunság National Park) , Hungary DINPD (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság ((Duna-Ipoly National Park Directorate)), Hungary FÁNK (Fővárosi Állat- és Növénykert (Budapest Zoo and Botanical Garden)), Hungary
- Projekt teljes költségvetése (EUR): 4162182
- Megítélt támogatás összege (EUR): 3121630
- Projekt kezdete: 2019.08.01
- Projekt befejezése: 2025.03.31.
„Best of the Best” LIFE címet elnyert projektek
„Best” LIFE címet elnyert projektek
„Best of the Best” LIFE címet elnyert projektek
2015
HUSEEDBANK - A Pannon Magbank létrehozása a magyar vadon élő edényes növények hosszú távú ex-situ megőrzésére (LIFE08/NAT/H/000288)
http://www.pannonmagbank.hu/
2014
CONVIPURSRAK - A Rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) védelme a Kárpát-medencében (LIFE07 NAT/H/000322)
http://www.rakosivipera.hu/
2012
HUNSTEPPICOAKS – Euro-szibériai erdősztyepp-tölgyesek és pannon homoki gyepek megőrzése a "Nagykörösi pusztai tölgyesek" pSCI területén (LIFE06 NAT/H/000098)
http://www.pusztaitolgyesek.hu/
„Best” LIFE címet elnyert projektek
2011
A kerecsensólyom védelme a Kárpát-medencében
http://sakerlife.mme.hu
2015
A kerecsensólyom védelme ÉK-Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában (LIFE09 NAT /HU/000384)
http://sakerlife2.mme.hu/
^ bezár