Hírek
LIFE hírek2017.05.10.
Új cselekvési terv segíti a régiókat a biológiai sokféleség védelmében és a természetvédelemben rejlő gazdasági lehetőségek kiaknázásában
A madárvédelmi és az élőhelyvédelmi irányelvek alapos értékelését követően az Európai Bizottság elfogadta a Cselekvési terv a természetért, az emberekért és a gazdaságért c. dokumentumot.
A cselekvési terv célja a természetvédelmi irányelvek végrehajtásának javítása, és ezáltal a 2020-ra vonatkozó uniós biodiverzitási célok eléréséhez való hozzájárulásuk növelése.
A cselekvési terv négy kiemelt területet céloz meg 15 konkrét intézkedéssel. A legtöbb intézkedésre 2017-ben kerül sor, hogy a Bizottság jelentést tudjon tenni a végrehajtásukról a jelenlegi mandátumának 2019-ben történő lejárta előtt. A közleményben található táblázat áttekintést nyújt ezekről az intézkedésekről.
A LIFE természeti és biológiai sokféleséggel kapcsolatos projektek - más uniós finanszírozási eszközökkel szemben, beleértve a kommunikációs és tájékoztatási tevékenységeket is - magas ár-érték arányt nyújtanak, és sokkal szélesebb körű intézkedéseket támogathatnak a Natura 2000 hálózatok kezelésével és helyreállításával kapcsolatban. Ezenkívül a 2014-2020-ra vonatkozó LIFE-rendelet finanszírozási lehetőségeket biztosít a Natura 2000 hálózat kezelésére és az integrált projektekhez való nagyobb koherencia érdekében, feltéve, hogy végrehajtják a PAF-et (Prioritised Action Framework, Priorizált Intézkedési Terv). Az Országos Natura 2000 Priorizált Intézkedési Terv elérhető itt.
Az új cselekvési terv lehetővé teszi a természet és a biodiverzitás megőrzését támogató projektekre elkülönített LIFE-költségvetés 10%-os növelését, miközben a LIFE-program általános költségvetési kerete változatlan marad.
Ezenkívül a cselekvési terv további kísérleti projekteket támogat, amelyek kifejezetten a földtulajdonosok és a földhasználók céljaira irányulnak, és amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak a LIFE program (2017-2019) keretében a Natura 2000 hálózati helyszíneken a magánterületek védelmére szolgáló eszközök alkalmazhatóságának teszteléséhez.
A cselekvési tervben egyéb LIFE-finanszírozású intézkedéseket is előirányoznak, mint például az Európai Szolidaritási Hadtest felhívására (ESC) vonatkozó LIFE előkészítő projektek. Az ESC révén a Bizottság segítséget fog nyújtani ahhoz, hogy a fiatalok közvetlenül részt vehessenek a természet megőrzésében, és értékes szakmai tapasztalatokat szerezzenek.
A cselekvési tervet részletesen az Európai Bizottság, a Régiók Bizottsága és a máltai elnökség által közösen rendezett, 2017. június 6-án Brüsszelben tartott konferencián ismertetik.
A mostantól 2019-ig végrehajtandó 15 fellépés négy elsőbbségi területre irányul (szerk.: a sajtóközlemény kivonata):
Hatékonyabb iránymutatás és az ismeretek bővítése, valamint a tágabb társadalmi-gazdasági célkitűzéseknek való jobb megfelelés biztosítása
Politikai kötelezettségvállalás és az irányelveknek való jobb megfelelés
A Natura 2000-be történő beruházások mértékének fokozása és az uniós támogatási eszközökkel való szinergiák fejlesztése
Hatékonyabb kommunikáció és figyelemfelkeltés, az állampolgárok, az érdekelt felek és a közösségek bevonása
Kapcsolódó tartalmak
LIFE hírek2020.11.17.
Új hazai pályázati sikerek a LIFE Éghajlat-politika alprogramban: LIFE-CLIMCOOP projekt
LIFE hírek2021.11.18.
Az Energiaszegénységi Tanácsadó Központ (EPAH, Energy Poverty Advisory Hub) 2021. évi indító online rendezvénye 2021. november 22-én 9:00-től november 23-án 14:00 óráig
LIFE hírek2021.01.04.
Energiatakarékos épületek a szebb jövő érdekében